Zapisz się do Newslettera

Co myślisz o fotokodach?
A A A
  • Foto-kody.pl
    Foto-kody.pl

Co to są fotokody?

Fotokody to usługa polegająca na prostym i szybkim dostępie do treści multimedialnych przez telefon komórkowy.

 

Fotokod jest małym czarno-białym obrazkiem w kratkę. W obrazku tym zakodowane są informacje, np. link internetowy. Dzięki temu po jego odczytaniu za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym (z aparatem fotograficznym) zostajemy skierowani na ten link i możemy się zapoznać z interesującą nas treścią. Najczęstszymi typami są kody QR i DataMatrix.

 

Aplikacja do czytania fotokodów wykorzystuje aparat fotograficzny telefonu. Wystarczy skierować telefon z uruchomioną aplikacją na fotokod (będzie go widać w ekranie). W starszych telefonach należy wykorzystując aplikację zrobić zdjęcie fotokodowi. Telefon wtedy się pyta czy przejść do strony internetowej i po zatwierdzeniu otwiera się przeglądarka z zakodowanym w fotokodzie linkiem internetowym. W ten łatwy sposób abonent nie musi już wpisywać zwykle długiego i trudnego adresu internetowego, aby dostać się do żądanej informacji.

 

 

http://foto-kody.pl/files/odczytanie-fotokodu.jpg

 

 

TROCHĘ TECHNIKI

 

Fizycznie fotokod to połączenie dwóch kodów kreskowych w celu zapisania w nim większej ilości informacji. Jednymi z najpopularniejszych standardów fotokodów na świecie jest QR-Code i DataMatrix.

 

Kody QR-Code i Data Matrix należą do klasy dwuwymiarowych kodów kreskowych (ang. 2D bar codes). W fotokodzie można zakodować znaki ASCII (0-255). Długość kodu jest zmienna - do 3116 znaków. W przypadku znaków alfanumerycznych kodowanych może być do 2335 znaków, danych 8-bitowych do 1556 znaków, danych numerycznych do 3116 cyfr. Każdy Fotokod ma swój unikalny kod cyfrowy, który go identyfikuje.

 

Kilka lat temu w Azji pojawił sie pomysł wykorzystywania kodów 2D w mobilnym marketingu. Wykorzystano wtedy kody QR ze względu na efektywne kodowanie znaków japońskiego alfabetu. Pomysł przyjął się, a następnie przywędrował do Europy.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com